• Biserica Penticostală Bethel, Wiesbaden, Germania
  • Adresa: Emser Straße 57, 65197 Wiesbaden

Istoricul bisericii

Biserica noastră a fost inființată în anul 1995 în Wiesbaden cu intenția de a crea un loc de întâlnire pentru creștinii români și cu ținta de a le spune românilor din diaspora despre Dumnezeu.

De atunci biserica noastra este un loc unde numele Domnului este înaltat atat de membrii bisericii cât și de cunoștințe, lucrători de sezon și vizitatori.

Unsere Geschichte

Unsere Gemeinde wurde 1995 in Wiesbaden gegründet mit dem Hintergrund, einen Treffpunkt für rumänische Christen zu schaffen und dem Ziel rumänisch sprechenden Menschen von Gott zu erzählen.

Seither ist unsere Gemeinde ein Ort des Kommens, Bleibens und Gehens, denn neben den Mitgliedern unserer Gemeinde gibt es viele Neuzugänge aus dem Raum Frankfurt/Darmstadt die von unserer Gemeinde erfahren haben und einen Kurzzeitigen Besuch von Saisonarbeitern oder Bekannten.

Bethel Casa lui Dumnezeu

Bethel este locul unde:
–                    Dumnezeu se descoperă
–                    Dumnezeu rosteşte făgăduinţi
–                    Dumnezeu închee un legământ
–                    omul face juruinţe lui Dumnezeu
–                    omul închee un legământ cu Dumnezeu

Nepotul lui Avraam, tânărul Iacov, pleacă din casa tatălui său Isaac, din Beer-Şeba, cu  nădejdea în suflet al unei noi împliniri în viaţă. Spre Haran, ţinta călătoriei lui, drumul a fost presărat cu greutăţi şi nu puţine lipsuri. Străbătând pustiul, ziua înfrunta arşiţa iar noaptea frigul. La sfârşitul zilei cînd întunericul coboara repede, el  îşi pregătea locul de odihnă, singur, deoparte pe nisipul încă cald şi o piatră şi-a pus-o căpătâi sub bolta înstelată al cerului.
            De acasă, el, a plecat cu binecuvântarea tatălui său Isaac – dar pe Dumnezeul părinţilor săi el nu-L cunoştea. Un legământ cu El nu avea făcut. Făgăduinţele lui Dumnezeu erau rostite şi promise tatălui său Isaac şi bunicului său Avraam. Frământat şi preocupat cu aceste gânduri el a adoarmit.
            De dincolo de bolta înstelată, de deasupra tuturor lucrurilor Dumnezeu însă veghea. Din înălţimea cerurilor ochii Lui veşnic deschişi îl priveau pe tânărul Iacov şi în inima Lui de Tată S-a hotărât să i se reveleze, să-i vorbească, acestui tânăr pribeag.
            În vis, Dumnezeu se descoperă lui Iacov, îi vorbeşte spunându-i că are pregătit  pentru el un viitor şi o nădeje. Dumnezeu încheie un legământ cu el şi îi promite călăuzire şi ocrotire.

Citește mai mult

Conducerea bisericii